Sieć 5G – czym jest i jaki wpływ ma na nasze życie?

Informacje na temat sieci 5G budzą wiele niepokoju. Czy naprawdę jest się czego bać? Dowiedz się, na czym polega jej działanie i co mówią badania naukowe!

sieć 5g

Sieć 5G obrosła wieloma mitami. W Internecie jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się mniej lub bardziej wiarygodne informacje na temat nowej technologii. Instalowanie masztów w trakcie pandemii koronawirusa, która sama w sobie budzi wiele lęków i obaw, sprzyja powstawaniu nieskończonej liczby teorii spiskowych. Jaka jest prawda o sieci 5G? Na czym polega jej działanie i jaki naprawdę wpływ będzie miała na życie Polaków?

Eksplozja fake news

W Internecie – który miał być zbiorem łatwo dostępnej, inkluzywnej wiedzy z całego świata – coraz trudniej odróżnić prawdę od kłamstwa. Fake newsy mają się dobrze, a portale społecznościowe wciąż nie potrafią się zdecydować, czy chcą to zjawisko ukrócić, czy jednak pozostawić pełną wolność wypowiedzi. Dodatkowo, w ramach współczesnej wojny informacyjnej, w różnych krajach powstają tzw. „farmy trolli”. Zatrudnieni tam pracownicy nie tylko generują fałszywe konta, rozpalając dyskusje i wzniecając hejt w komentarzach pod postami, ale też tworzą wyglądające coraz bardziej wiarygodnie artykuły i filmiki, które masowo przekazywane są dalej przez wierzących w nie użytkowników.

Celem takich działań jest wzbudzenie nieufności do mediów, polityków i autorytetów, wywoływanie zamieszek oraz pobudzanie do działania ruchów, które funkcjonując pozornie w dobrej wierze, tak naprawdę szkodzą społeczeństwu w danym kraju. Dobrym przykładem są tu antyszczepionkowcy lub niszczący maszty telekomunikacyjne przeciwnicy sieci 5G.

Mity na temat 5G

Upowszechnienie wiedzy na temat instalowania sieci 5G zbiegło się z pandemią koronawirusa. Społeczeństwa na całym świecie, zaskoczone tak ważnym w historii ludzkości wydarzeniem, które samo w sobie wzbudziło wiele różnorodnych lęków, dużo chętniej szukały „winnego” tej sytuacji. „Ofiarą” tych spekulacji padło właśnie 5G.

Najpopularniejsze mity na temat tej rewolucyjnej technologii związane są właśnie z pandemią. Ponoć w szczepionkach mają skrywać się mikrochipy, a ludzie będą sterowani przez fale wysyłane z masztów. Dodatkowo promieniowanie ma być rakotwórcze oraz zabijać zwierzęta.

Warto pamiętać, że dezinformacja w tym temacie ma na celu opóźnienie wprowadzenia sieci w krajach Zachodu. Dzięki temu kraje, takie jak np. Rosja nie pozostają w tyle, a wręcz zyskują przewagę gospodarczą. Dlatego też lepiej sprawdzać, skąd pochodzą informacje o 5G i szukać wiarygodnych źródeł!

Kolejny krok w rozwoju sieci

Prawda jest dużo bardziej prozaiczna. 5G to po prostu kolejna generacja sieci komórkowej – po 3G i 4G. Dzięki jej wprowadzeniu na szeroką skalę na całym świecie w odczuwalny sposób zwiększy się prędkość przekazywania danych. Opóźnienia, na przykład w dostarczaniu SMS czy wykonywaniu połączenia mają zostać wyeliminowane prawie do zera.

Dzięki wprowadzeniu technologii 5G zwiększy się również dostępność do Internetu mobilnego. Jego szybkość natomiast, jak zapewniają operatorzy telekomunikacyjni, wzrośnie nawet 5-krotnie! Te zmiany nie niosą za sobą żadnych negatywnych skutków zdrowotnych, co zostało poparte licznymi badaniami.

Badania bezpieczeństwa

Unia Europejska ma swoje normy dotyczące narażania ludzi na pole elektromagnetyczne. Spełniało je 4G i – według naukowców – będzie również spełniać 5G, którego poziomy narażenia na pole elektromagnetyczne jest… niższe, niż obecnych fal! O bezpieczeństwie szeroko pisze Urząd Komunikacji Elektronicznej – organ nadzorczy polskiego rynku wyrobów emitujących, w tym radiowych – w artykule o bezpieczeństwie sieci, odwołując się do wielu źródeł i badań naukowych.

Technologia 5G daje szerokie pole do popisu wszystkim sieciom komórkowym. Jej wprowadzenie już w roku ubiegłym ogłosiły T-Mobile i Orange. Z czasem będą z niej korzystać także inne firmy telekomunikacyjne, w tym Play i Plus! Jakie zalety będzie miała ta rewolucja?

Korzyści dla każdego

Powszechny dostęp do sieci 5G ma na celu zrewolucjonizowanie komunikacji między ludźmi, jak i ludźmi i urządzeniami. Do niewątpliwych zalet nowej technologii należą:

  • Bezbłędne wysyłanie i odbieranie połączeń telefonicznych;
  • Znaczące zminimalizowanie opóźnień w przesyłaniu danych;
  • Szerszy dostęp do realizacji usług telekomunikacyjnych dla firm, np. poprzez usprawnienie działania serwera SMS;
  • Sprawniejsze połączenie między aplikacjami w urządzeniach mobilnych a sprzętem elektronicznym w smart domach;
  • Zminimalizowanie błędów w połączeniach sieciowych z robotami funkcjonującymi w przemyśle, technologii i medycynie;
  • Przyspieszenie rozwoju różnorodnych technologii, m.in. autonomicznych pojazdów czy usprawnień w smart cities;
  • Do sieci 5G można w jednym momencie połączyć kilkaset razy więcej urządzeń w jednym momencie, nie wywołując obciążenia (dziś to milion na 500 km2, w przyszłości: milion na 1 km2).

Warto pamiętać, że rozwój technologiczny urządzeń, które usprawniają życie wymaga zwiększenia wydajności sieci. Bez równoczesnych zmian w obu tych elementach – które w obecnych czasach podlegają szerokim badaniom bezpieczeństwa i certyfikacji przez naukowców na całym świecie – dalszy postęp jest właściwie niemożliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *