Wydarzenia sportowe

powiadomienia sms

W tych czasach, liczy się coś więcej, niż po prostu sprzedaż biletów. Ważne jest budowanie emocji, napięcia, tworzenie społeczności wokół danej dziedziny. Jak o to zadbać? Marketing SMS i powiadomienia SMS przychodzą z pomocą, o czym będziemy przekonywać w niniejszym artykule, przedstawiając liczne przykłady zastosowań oraz ciekawy przykład, współpracującego z SMSPLANET.pl klubu żużlowego.

Fani wszelakiej maści sportu, przez cały rok bacznie obserwują rozgrywki swoich ulubionych drużyn, śledzą poczynania wybitnych sportowców, aktywnie uczestniczą w spotkaniach fanów itp. Natomiast otwarcie sezonu rekreacyjnego bez wątpienia przypada wraz z rozpoczęciem wiosny, która zwiastuje nieustające pasmo emocji sportowych. Tym samym jest to idealny czas dla organizatorów eventów sportowych, bukmacherów czy klubów np. piłkarskich i żużlowych.

Sprzedaż biletów i budowanie społeczności poprzez angażujące powiadomienia SMS

O branży eventowej pisaliśmy w poprzednim poście z serii branże, do którego przeczytania zachęcamy. Natomiast tym razem skupimy się na zastosowaniu powiadomień w sporcie, gdzie emocje sięgają zenitu, a wierni kibice są spragnieni informacji na każdy temat dotyczący drużyny – dlatego chociażby warto się pochylić nad zagadnienie – grupa ta jest bardzo wdzięcznym tematem przy zastosowaniu wysyłki SMS, gdyż jest to baza zaangażowanych odbiorców. Wysyłając alerty do kibiców, warto ich informować o:

  1. Wynikach meczy
  2. Zbliżających się rozgrywkach
  3. Dostępności biletów na wydarzenia
  4. Aktualnościach klubu/ drużyny (np. o nowych zawodnikach, zmianach w kadrze itp)
  5. Nowych miejscach
  6. Sprzedaży biletów (przy subskrypcji newslettera SMS warto premiować członków – tzn. np. linkować stronę ze sprzedażą biletów, zanim ta ruszy dla pozostałych odbiorców)
  7. Wiele, wiele innych – to zależy tylko od Ciebie 🙂 Ważne jest, aby wysyłać wartościową treść, która może się okazać nie tylko przydatna ale i ciekawa. Budujesz w ten sposób zaufanie i poczucie, że zapisanie się do Twojej bazy było “warte grzechu”, gdyż otrzymuje się w ten sposób informacje z potwierdzonego źródła.

Budowanie emocji jako sposób na markę i strategię marketingu SMS

Przyciągając kibiców wartościową dla nich treścią buduje się społeczność. Jak jednak sprawić, by zaiskrzyły emocje? Informacje warto dawkować, budując napięcie. Wraz z AUTO SMS warto zadbać o media społecznościowe – dzięki połączeniu różnych mediów mamy pewność, że informacje nie ominą nikogo. Ciekawym i popularnym ostatnio zabiegiem jest stosowanie hashtagów. Dzięki nim, odbiorca błyskawicznie rozpozna interesujacy go temat, odszuka z łatwością w mediach, a co ważne – chętnie sam zacznie go używać. Tak więc budowanie napięcia poprzez #matchdayExperience i informowanie przez powiadomienia SMS o wydarzeniach około-klubowych staje się metodą budowania rozpoznawalności marki. Oprócz standardowych hashtagów bowiem warto stosować te o wyłącznym znaczeniu dla nas – tzn np. hashtag z nazwą klubu itd. Takie zachowanie marki owocuje w zaangażowanie odbiorców, którzy mają wrażenie, że porozumiewają się z kimś im bliskim (bo co może zbliżać bardziej niż przeżywanie wspólnych emocji i posługiwanie się tymi samymi oznaczeniami językowymi? 🙂 )

Marketing SMS na przykładzie klubu żużlowego

Dzięki współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Żużlowym możemy przedstawić zalety wykorzystania kanału komunikacji mobilnej SMS w relacjach z kibicami. Proste i niezwykle efektowne narządzie jakim jest SMS daje wiele, wcześniej już omówionych, możliwości. Przede wszystkim kwestie organizacyjne – informacja dotycząca warunków pogodowych jest bardzo cennym elementem dla dyscypliny jaką jest żużel. Niejednokrotnie się zdarza, że zawody zostają odwołane w ostatniej chwili z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy działać szybko i przede wszystkim masowo. Warto zadbać o ten element by oszczędzić kibicom rozczarowań związanych z pojawieniem się na stadionie i dopiero na miejscu otrzymaniu komunikatu o przełożeniu terminu rozgrywania zawodów.

Prawdziwi fani sportu żyją i myślą o ukochanej drużynie 24h na dobę. Od zaproszenia i przypomnienia o dacie i miejscu wydarzenia, po serwowanie niezwykle interesujące newsów dotyczących drużyny (niedostępnych wcześniej na innych kanałach) – tak właśnie się buduje zaufanie. Od samopoczucia i nastawienia członków zespołu, po informacje związane ze zdrowiem, czy dostępnością poszczególnych zawodników. Takie “perełki” są chętnie widziane wśród najwierniejszych sympatyków klubu, ale również powodują większe zainteresowanie wśród pozostałych. Dzięki komunikacji SMS można na okrągło być blisko klubu. Organizowanie konkursów niesie ze sobą większe zaangażowanie w naszą działalność. Kibice pragną więcej, chcą być informowani na bieżąco. Niejednokrotnie brak możliwość uczestniczenia w danym wydarzeniu powoduje poszukiwanie różnych źródeł, gdzie można zaczerpnąć informacji o wyniku spotkania, jego przebiegu bądź nadchodzących wydarzeniach. Warto mieć zatem bezpośredni kontakt z sympatykami naszego klubu, by być ich pierwszym wyborem.

Oto przykłady wysyłanych powiadomień SMS, które cieszą się uznaniem wśród kibiców. W końcu Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe wie, jak to się robi 🙂

Podsumowując, wysyłka marketingowych SMS to sposób na budowanie relacji, renomy ale i zaangażowania przekładającego się na wyniki finansowe firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *