Windykacja SMS

windykacja sms

Co łączy wszystkich przedsiębiorców? Tych, którzy prowadzą własną działalność, małą firmę lub zarządzają wielką korporacją? Bez wątpienia faktury VAT, płatności i czekające na finalizację należności od klientów. Jak sprawić, aby klienci częściej płacili na czas oraz jak zapewnić sobie tym samym płynność finansową?

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się omówieniem automatyzacji sprzyjającej branży finansowej i windykacyjnej, poprzez implementację APISMS i auto SMS, zapewniając sobie tym samym lepszą efektywność w kontaktach biznesowych B2B i B2C.

Faktury zapłacone na czas..

Brzmi jak pobożne życzenie, ponieważ nie ma chyba przedsiębiorcy, który by nie znał tego problemu. Niestety za niespłaconymi fakturami idą problemy z płynnością finansową. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Pomijając problemy klientów z finansami, niechęć i przedłużanie terminów płatności, zajmijmy się przyczyną, na którą możemy mieć wpływ.

Częstym powodem opóźniających się spływów należności jest to, że klienci w nadmiarze obowiązków, lub ze względów organizacyjnych, po prostu zapominają o terminie spłaty faktury. Idąc w tę stronę, nie tylko pomyłki wchodzą w grę. Proste mechanizmy psychologiczne, pozwalają pobłażliwie zaniedbywać obowiązki, mimo, że podświadomie o nich się pamięta –


“skoro się nie upominają, to może jeszcze 2 dni mi się uda”.

Co w takim razie można zrobić? Dobra wiadomość jest taka, że ten problem można łatwo rozwiązać. Nierzadko wystarczy ukierunkowane, automatyczne przypomnienie. Powiadomienia SMS (windykacja SMS) są jedną z najpopularniejszych form komunikacji z klientem, lecz co najważniejsze – są bardzo skuteczne. Open Rate autoSMS to ponad 90%, a w zasadzie można założyć, że 100%, gdyż nie wyobrażam sobie prowadzenia biznesu bez telefonu w ręce (a mówimy tu o relacjach B2B). Aby zobrazować skalę efektu, przejdźmy do przykładów.

Efektywna windykacja = automatyzacja = Windykacja SMS

Windykacja owiana złą sławą, budzi przeważnie negatywne konotacje. Po pierwsze należy wyjaśnić, że większość spraw windykacyjnych to sprawy, które każdy chce rozwiązać polubownie, zanim ta trafi do sądu. Dlaczego? Ponieważ im szybciej ktoś odzyska swoją należność lub spłaci dług – tym lepiej. Dlatego ta branża jest świetnym przykładem na zastosowanie zautomatyzowanych powiadomień SMS, które mają znaczący wpływ na efektywność ściągania długów, prościej mówiąc – niejednokrotnie wystarczy przypomnieć komuś o spłacie.

Wysyłka SMS w branży windykacyjnej, finansowej czy biznesowej (w przypadku pilnowania terminów faktur) pełni funkcję przypomnienia, jednak wystarczy zastosować automatyzację (poprzez implementację API SMS), by przypomnienia były spersonalizowane, konkretne i bezbłędne (nie ma tu miejsca na błędy w kwotach, numerach spraw czy rachunków). Automatyczna informacja i zautomatyzowana poprzez SMS API wysyłka SMS jest zapewnieniem większej i szybszej spłacalności długów czy faktur, gdyż w dzisiejszym, zabieganym świecie niedopatrzenia się zdarzają. Komunikacja mobilna ma jeszcze jedną zaletę – jest bardziej osobista. Wiarygodności dodaje także nadpis (zdefiniowane pole nadawcy), dzięki któremu wiadomość chętniej zostanie przeczytana i zapamiętana. Powiadomienia SMS mogą zawierać nie tylko informację o obowiązku zapłaty. Może być to informacja cykliczna, zawierająca podstawowe informacje, lub wszystkie niezbędne dane takie jak kwota do zapłaty, termin płatności a nawet bezpośrednie przekierowanie do płatności.

windykacja sms

Sukces w krótkim czasie CASE STUDY.

Na ostatniej konferencji w Warszawie, mieliśmy okazję przedstawiać zalety automatyzacji (API SMS) poprzez marketing SMS. Automatyzując proces powiadomień, lub w ogóle z niego korzystając, można prędko spodziewać się efektów, co doskonale obrazuje przedstawiane przez nas Case Study naszego klienta z firmy windykacyjnej.

PROBLEM

Gdy poznaliśmy naszego klienta, ten zmagał się z problemem zadłużenia względem firmy. Nieotrzymane należności wynosiły 1,3 mln zł.

PROPOZYCJE ROZWIĄZANIA

Zaproponowane przez nas rozwiązanie obejmowało implementację API SMS do wewnętrznego systemu klienta tak, aby ten zgodnie z wewnętrznym harmonogramem i danymi wysyłał automatyczne powiadomienia SMS o konieczności spłaty należności do swoich dłużników, wraz z wcześniej omawianymi parametrami. Wysyłka SMS opierała się na personalizacji, tj. powiadomienia zawierały wszelkie istotne elementy przypominające i ponaglające do spłaty. Ważnym elementem kampanii SMS była wysyłka SMS z nadpisem (zdefiniowanym polem nadawcy). Dzięki temu, wiadomości były łatwo kojarzone z konkretną firmą, a to z kolei wpływało na wiarygodność i reakcję na powiadomienia.

EFEKTY

W efekcie, po 2 tygodniach od zastosowanego rozwiązania, naszemu klientowi udało się odzyskać 300 000 zł. Jest to niemal 23% całej kwoty, czyli dokładnie tyle ile wynosi podatek VAT, który nasz klient musiałby zapłacić.

Wnioski

Podsumowując, za pomocą prostej implementacji API SMS można wysyłać powiadomienia z przypomnieniem, ponagleniem czy wskazaniem do zapłaty. Już sama cykliczna wysyłka SMS z nadpisem przynosi efekty, gdyż nieraz wystarczy przypomnieć, aby klient miał świadomość zapłaty i obecności drugiej strony. Nawet proste komunikaty utwierdzają odbiorców o dbałości o kontakt z nimi. Ponadto osobista i bezbłędna forma możliwa dzięki personalizacji poprzez API SMS, nadaje wiarygodności i prostoty w rozumieniu przekazu. Z kolei nadpis (zdefiniowane pole nadawcy) buduje wiarygodność, co w przypadku finansów jest jednym z najistotniejszych elementów zaufania klientów (przecież SMS o spłacie długu z anonimowego numeru, bez nadawcy może nie być odebrana na poważnie). Ostatnią zmienną jaka miała wpływ na sukces współpracy, to gwarancja dotarcia wiadomości do odbiorcy, gdyż popularność i częstotliwość używania telefonów komórkowych przekłada się na wysoki Open Rate (co w przypadku np. powiadomień mailowych nie jest oczywiste, gdy np. chwilowo nie ma dostępu do internetu, lub wiadomość trafi do folderu SPAM).

Banki

Na zakończenie branży finansowej, nie sposób nie napisać o bankach. To właśnie banki wiodą prym jeśli chodzi o automatyzację powiadomień SMS. Każde potwierdzenie przelewu, transakcji czy nawet logowania, odbywa się za pomocą błyskawicznych powiadomień auto SMS. Istotną zaletą wykorzystywaną przez te instytucje jest czas dotarcia wiadomości, oraz ich prostota. SMS nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji, specjalnego systemu czy dostępu do internetu. Działa na każdym telefonie komórkowym, więc jest dostępny dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *